UKPL
 
Aktualności
2015-05-04
Lekarka z doktoratem Dr Anna...
więcej >  
2015-03-19
Współpracujący ze sobą neurochirurg i laryngolog, w...
więcej >  
2014-12-20
Kolejna udana operacja w naszej Klinice Siedem godzin trwała operacja,...
więcej >  
2014-09-12
Nowotwory mózgu były tematem ostatniej audycji z...
więcej >  
2014-08-24
Nowoczesna diagnostyka pomogła w wyleczeniu Dopiero diagnostyka na...
więcej >  
2014-05-16
Światowy Kongres Chirurgii Endoskopowej...
więcej >  
2014-04-23
Szkolenie dr Adama Hermanowicza w Niemczech. Dr Adam Hermanowicz w...
więcej >  
2014-03-27
Nowatorska operacja w Klinice Neurochirurgii USK w Białymstoku ...
więcej >  
2014-03-21
Choroba geniuszy Padaczka była tematem ostatniego spotkania ze...
więcej >  
2014-03-21
Lekarze z Kliniki: Robert Rutkowski i Adam Hermanowicz uczestniczą w...
więcej >  
>>>
Zakres operacji
W Klinice Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wykonywane są praktycznie wszystkie operacje z zakresu neuroonkologii, neurochirurgii naczyniowej, neurochirurgii bólu oraz neurotraumatologii. Zabiegi przeprowadzane są przez wykwalifikowany zespół, przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu:
 • Neuroonkologia.

 • W tym zakresie klinika wykonuje operacje wszystkich guzów i nowotworów w obrębie czaszki oraz kręgosłupa. - Operujemy całe spektrum nowotworów mózgu, czaszki i podstawy czaszki. Guzy mózgu, łagodne i złośliwe, to duży problem, właściwie codziennie operujemy jeden lub dwa - mówi prof. Zenon Mariak, kierownik Kliniki. - Zabiegi są wykonywane tradycyjnymi metodami mikrochirurgicznymi; nie ma innego sposobu, aby dotrzeć do środka mózgu. Trzeba szukać dojścia tak, aby było najbliżej zmienionego miejsca, z ominięciem ważnych struktur mózgowych. Zabiegi odbywają się z zastosowaniem neuronawigacji i technik stereotaktycznych. Na monitorze komputera lekarz widzi zdjęcia ze wszystkich badań radiologicznych, które można przenieść na rzeczywiste struktury mózgu pacjenta i bardzo precyzyjnie, z dokładnością do 1 mm, ustalić zmienione chorobowo miejsce i je zoperować lub pobrać z niego biopsję. - Jak guz leży głęboko, docieramy do niego metodą stereotaktyczną, pobieramy próbkę dla onkologa, który może ustalić dzięki temu metodę leczenia - mówi prof. Mariak. - Współpracujemy z pracownią neuropatologii, gdzie rozwijana jest diagnostyka molekularna guzów, aby przykrajać terapię onkologiczną indywidualnie do rodzaju guza. Chcemy coraz bardziej iść w tym kierunku, zgodnie z najnowszymi trendami onkologii. Przy operacjach pomaga też neuromonitoring, ułatwiający ominięcie ważnych nerwów i minimalizujący ryzyko ich uszkodzenia. W mózgu jest wiele miejsc elokwentnych, które odpowiadają ściśle za określone czynności i ich uszkodzenie może być fatalne w skutkach. - Neuromonitoring to coś, z czego jesteśmy naprawdę dumni - mamy go od niedawna. Sprzęt jest profesjonalny, nie wszystkie kliniki w Polsce taki mają - mówi prof. Mariak. - Jest używany do neurochirurgii wyższego rzędu, chociaż przedłuża operację, wymaga specjalnej anestezji.
 • Operacje neurookulistyczne

 • Wykonujemy operacje oczodołu metodą klasyczną, ale również metodą endoskopową (lekarze z naszej kliniki są cenionymi w kraju fachowcami z tej dziedziny).
 • Neurochirurgia naczyniowa.

 • Drugi ważny nurt zabiegów związany jest z neurochirurgią naczyniową. - Tu też właściwie nie ma zmian, których nie operujemy - mówi prof. Zenon Mariak. - Najczęściej to krwotok podpajęczynówkowy, zazwyczaj związany z pęknięciem tętniaka mózgu lub malformacje naczyniowe. Metody operowania są dwie: standardowa i wewnątrznaczyniowa. - Przy metodzie tradycyjnej otwiera się czaszkę, dochodzi do tej części mózgu, gdzie wystąpił problem, szuka tętniaka i klipsuje go - mówi profesor. - Druga metoda to wewnątrznaczyniowe leczenie, tzw. endowaskularne. Pozyskaliśmy w tej dziedzinie najnowszy sprzęt, sfinansowany z funduszy unijnych, wartości ok. 5 mln zł. Współpracujemy tu z teamem radiologów interwencyjnych, którzy przeprowadzają zabiegi. Ale to u nas pacjenci są przygotowywani do operacji i leżą po zabiegu. Podczas zabiegu pacjent leży pod monitorem, podawany ma kontrast, a radiolog interwencyjny przez pachwinę wprowadza cewnik i dociera do tętniaka. W tej kilkumilimetrowej strukturze bardzo precyzyjnie umieszcza mini spirale, które powodują że krew krzepnie w środku tętniaka, a nie w tętnicy. Naczyniaki mózgu są embolizowane z użyciem specjalnych klejów, które odcinają je od dopływu krwi. -W tej metodzie nie ma otwarcia czaszki, ale ryzyko powikłań jest podobne, jak w tradycyjnej operacji. To też jest metoda inwazyjna, drażniąca naczynia, chociaż na pewno wewnątrznaczyniowa metoda ma dużą przyszłość - zaznacza prof. Mariak. Ważnym elementem przy tej metodzie jest nadzór ze strony neuroanestezjologa i stała kontrola stanu pacjenta. Służy temu np. kolorowy Doppler przezczaszkowy. - Pacjenta trzeba stale monitorować, aby gdy cokolwiek dzieje (np. powstaje zakrzep), wychwycić ten moment i natychmiast zainterweniować. Pacjent od razu ze stołu radiologicznego jedzie wtedy na stół operacyjny, gdzie zajmuje się nim neurochirurg - mówi profesor. Lekarze coraz częściej operują też tętniaki niepęknięte, które są uwidaczniane podczas robionych przy różnych okazjach badań tomograficznych czy rezonansowych. Można zapobiec pęknięciu tętniaka drogą embolizacji lub operacji. - Metodę operowania za każdym razem wybiera neurochirurg, zgodnie z zasadą minimalizacji ryzyka i maksymalizacji szansy na sukces - zaznacza prof. Mariak.
 • Leczenie bólu i urazów

 • Klinika specjalizuje się też w leczeniu bólu. Operacyjnie leczy się tu np. neuralgie nerwu trójdzielnego przez mikrochirurgiczne odbarczenie korzenia nerwu. Na zabieg przyjeżdżają tu pacjenci z całej Polski. Neurochirurdzy wszczepiają też stymulatory przeciwbólowe przy nie dających się usunąć innymi metodami (np. po kilku operacjach) bólach kręgosłupa. Wszczepiony stymulator wysyła impulsy elektryczne do rdzenia kręgowego i blokuje sygnał bólowy. Lekarze wstawiają także pompy baklofenowe, stosowane przy niezwykle bolesnej spastyczności mięśni. W klinice leczy się też wszelkiego rodzaju urazy głowy, kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Jest częścią szpitalnego Centrum Urazowego, ma własny oddział intensywnego nadzoru, gdzie trafiają pacjenci w najcięższych stanach.
 • Mikronaczyniowe operacje nerwobólu (neuralgii) nerwu trójdzielnego

 • Osiągamy dobre wyniki leczenia, mamy dobrą renomę i coraz częściej na te operacje zgłaszają się do nas pacjenci spoza województwa a nawet z odległych regionów kraju.
 • Operacje chirurgicznego leczenia wodogłowia i torbieli płynowych mózgu

 • Operacje te wykonujemy zarówno sposobem klasycznym - poprzez implantację drenażu wewnętrznego, ale także endoskopowo za pomocą endoskopowej wentrikulostomii III komory.
 • Endoskopowe operacje płynotoków i wewnętrznych przepuklin mózgowych.
 • Operacje urazów czaszkowo-mózgowych oraz urazów kręgosłupa.

 • Klinika jest jedynym ośrodkiem neurochirurgicznym w regionie, który przez całą dobę pełni dyżur neurotraumatologiczny. Trafiają do nas pacjenci w najcięższym stanie, z urazami głowy, mózgu i kręgosłupa. Klinika posiada własny oddział intensywnego nadzoru neurochirurgicznego.
 • Operacje choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

 • Operujemy metodą klasyczną, mikroskopową, wg. Destandeu oraz endoskopową choroby krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym i lędświowym. Wykonujemy pełny profil odbarczeä elementów nerwowych, usuwania przepuklin dyskowych oraz stabilizacji instrumentalnej z użyciem wielu najnowocześniejszych (w tym również przezskórnych) systemów stabilizacji. Operowani są również pacjenci z zespołami cieśni w obrębie nadgarstka i w innych lokalizacjach anatomicznych.
 
PTNCH
Galeria
Oddział Białystok PTNCH

więcej >
Zapraszamy do naszej galerii udostepniamy filmy wideo i zdjęcia..


więcej >
4e.multimedia